Objawy i przyczyny niskiego ciśnienia krwi

ciśnieniomierz nadgarstkowy

Każdy z nas rodzi się z dość niskim ciśnieniem, jednak powinno ono z wiekiem wzrosnąć do norm ustalonych odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. Za nieprawidłowe, bardzo niskie ciśnienie tętnicze krwi uważamy każdą wartość poniżej 90/60 mm Hg u kobiety i 100/70 mm Hg u mężczyzny. Niedociśnienie powoduje szereg objawów i jest spowodowane wieloma czynnikami.

Normalne/Prawidłowe ciśnienie:
120–129/80-84 mm Hg

Należy jednak podkreślić, że nie należy na siłę dążyć do uzyskania takich wyników. Niektóre osoby mają podwyższone ciśnienie i jest to dla nich normalne (czują się źle, gdy ich ciśnienie jest w tzw. „normie”) i na odwrót, są osoby, które na co dzień mają niższe ciśnienie i nie jest to zazwyczaj żaden zły objaw (warto jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem oraz wykonać dodatkowe badania).

Objawy niskiego ciśnienia

Niskie ciśnienie krwi może się objawiać częstym zmęczeniem, problemami z koncentracją i skupieniem, brakiem energii i chęci do działania. Zmęczenie i nadmierna senność występują u osób zza niskim ciśnieniem nawet po przespanej całej nocy i zmuszają do drzemek w czasie dnia. Typowymi objawami są też ciągle zimne dłonie i stopy, a także bardzo blada twarz. O ile bladość twarzy może się wydawać problemem jedynie estetycznym, to już przyspieszone tętno i kołatanie serca mogą stać się przyczyną bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Przy długotrwałym niedociśnieniu często zdarzają się zawroty głowy i omdlenia.

Przyczyny niskiego ciśnienia

W zależności od okresu trwania niedociśnienia, możemy rozróżnić jego przyczyny. Stale utrzymujące się niskie ciśnienie krwi może być dziedziczne, ale może też świadczyć o istnieniu rożnych chorób. Niskie ciśnienie krwi jest często spowodowane niedoczynnością tarczycy, kory nadnerczy lub przysadki mózgowej, niewydolnością serca i wieloma innymi chorobami. Niektóre leki przeciw depresji i zaburzeniom rytmu serca mogą obniżać ciśnienie krwi. Niedociśnienie może też być skutkiem niedoboru płynów ustrojowych i spadkiem zawartości sodu we krwi. Przyczyny niedociśnienia powinny być zdiagnozowane przez lekarza, który powinien wdrożyć odpowiednie leczenie, eliminujące choroby, które je powodują.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/Gadini
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *