Jak przygotować się do ciąży

przygotowanie do ciąży

Większość par w pewnym momencie zaczyna myśleć o powiększeniu rodziny i planuje podjąć starania o dziecko. Wielu przyszłych rodziców nie do końca wie jak przygotować się na ciąże. Oczywiście nie ma jednej, idealnej recepty dla wszystkich, jednak są pewne działania, które warto podjąć już na kilka miesięcy (około trzech) przed zajściem w ciążę.

  1. Należy uważnie przyjrzeć się menu obojga przyszłych rodziców. Zdrową żywność dobrze wprowadzić do codziennego jadłospisu nie tylko, gdy w planuje się ciążę, jednak w tym okresie jest to szczególnie ważne. Warto zatem zacząć jeść więcej niż zazwyczaj warzyw i owoców, natomiast znacznie ograniczyć ilość spożywanego cukru, mąki i mocno przetworzonych artykułów.
  1. Przyszła mama powinna już na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę zacząć przyjmować kwas foliowy. Pomaga on zapobiec wadom układu nerwowego maleństwa.
  1. Uprawianie sportu jest wskazane przed zajściem w ciążę (niektóre formy aktywności fizycznej, jak np. joga czy pilates, można wykonywać także w czasie trwania ciąży), choćby dlatego, że poród jest nie lada wyzwaniem dla ciała kobiety. Dodatkowo przyszli rodzice powinni zrezygnować z używek, jak np. alkohol, czy papierosy, warto też ograniczyć ilość wypijanej kawy.
  1. Co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą należy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. W tym czasie organizm i gospodarka hormonalna będą mogły powrócić do formy.
  1. W sprzedaży są dostępne suplementy dla przyszłych rodziców. Oczywiście inne dla kobiet, inne dla przyszłych ojców. Te drugie pomagają poprawić jakość nasienia, zwykle wystarczy przyjmować jedną tabletkę dziennie, zatem nawet najbardziej oporny mężczyzna zapewne zgodzi się je brać.

Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny nie jest łatwe. Naturalnie macierzyństwo jest czymś pięknym, jednakże każdy na pewno zdaje sobie sprawę z faktu, że pojawienie się nowego członka rodziny zmienia życie o 180 stopni. Jeśli decyzja zapadła warto zrobić wszystko, aby do ciąży przygotować się możliwie najlepiej.


———–
Zdjęcie: pixabay.com/WenPhotos
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *