Domowe sposoby na zatkany nos

zakatarzona kobieta

Uczucie zatkanego nosa jest bardzo nieprzyjemne. Na szczęście można się go pozbyć dzięki kilku bardzo prostym sposobom. Nie trzeba w tym celu inwestować w leki z apteki.

Jeśli wierzyć powiedzeniom, leczenie przeziębienia nie ma większego sensu – i tak będzie trwało przez tydzień. Jednocześnie można zastosować wiele prostych metod, które zmniejszą nieprzyjemne objawy. Domowe sposoby na katar są proste i skuteczne.

Inhalacje

Wdychanie gorącego, wilgotnego powietrza to świetny sposób na rozrzedzenie wydzieliny, a także udrożnienie zatok. Do wody wykorzystywanej w czasie inhalacji warto dodać zioła o działaniu przeciwzapalnym, np. rumianek, miętę, szałwię. Należy nakryć głowę i wdychać parę wodna przez około dziesięć minut. Zabieg najlepiej powtórzyć kilka razy w ciągu dnia. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, żeby bezpośrednio po inhalacji nie wychodzić z domu, ponieważ można wychłodzić rozgrzaną głowę.

Olejki eteryczne

Olejek eukaliptusowy oraz sosnowy to dobry sposób na katar. Mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz pomagają w rozrzedzeniu wydzieliny z nosa. Można dodać je do ciepłej kąpieli – wystarczy 10-15 kropli. Dobrym rozwiązaniem jest również skropienie nimi poduszki.

Nawilżanie

Infekcja nosa może prowadzić do nadmiernego wysuszania błony śluzowej, co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi drobnoustrojów odpowiedzialnych za chorobę. Aby zmniejszyć nieprzyjemne objawy, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. W tym celu trzeba często wietrzyć mieszkanie, można również umieścić na kaloryferach pojemniki z wodą.

Kiedy domowe sposoby na zatkany nos okazują się mało pomocne, warto zastanowić się nad skorzystaniem z porady lekarza. Będzie to konieczne, jeśli katar utrzymuje się dłużej niż dziesięć dni. Niepokój powinna również budzić gęsta wydzielina w zielono-żółtym kolorze.

Polecany lek: Marimer Aerozol do nosa

———–
Zdjęcie: pixabay.com/Mojpe
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *