Czym zajmuje się ortodonta?

ortodonta3

Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem i korygowaniem wad zgryzu. Dbając o zęby powinniśmy nie tylko myśleć o codziennej higienie jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa, ale i upewnić się, że nasz zgryz jest prawidłowy. W tym celu zalecana jest wizyta u ortodonty.

 

Ortodonta – specjalista od wad zgryzu

Ponieważ leczenie wad zgryzu jest najskuteczniejsze w dzieciństwie, wiele osób kojarzy ortodontę z lekarzem dziecięcym. Jest to niesłuszne. W przypadku wykrycia wady zgryzu leczenie warto podjąć w każdym wieku. Bardzo często do ortodonty zostaniemy skierowani przez stomatologa lub logopedę.

 

Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Podczas pierwszej wizyty, ortodonta przeanalizuje nasz zgryz i stan uzębienia. Na tej podstawie zdecyduje, czy potrzebny będzie aparat ortodontyczny lub zaleci inne leczenie. Młodsze dzieci, u których jeszcze się nie pojawiły zęby stałe, zwykle mają zakładane aparaty ruchome. W przypadku osób starszych zalecane są raczej aparaty stałe.

 

Jak wygląda aparat ortodontyczny?

Aparaty ruchome można w każdym dowolnym momencie wyjąć i włożyć ponownie. Tego rodzaju aparaty są noszone przez dziecko w nocy lub w trakcie dnia, mogą być natomiast zdejmowane, gdy jest taka potrzeba: na przykład do umycia zębów lub zdjęcia.

 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku aparatu ortodontycznego zakładanego na stałe. Tego typu aparaty kojarzymy przede wszystkim z charakterystycznymi koronkami na zębach. Aparat zakładany na stałe składa się z zamków i łuków, które zostają przymocowane przy pomocy specjalnego kleju. Zamki i łuki w aparatach ortodontycznych mocowane są przy pomocy specjalnego kleju. Zamki i łuki łączone są przy pomocy tzw. ligatur. Są to niewielkie kolorowe gumki, które pozwalają na utrzymanie pozostałych elementów.

 

Obecnie możemy także wybrać aparaty nazębne, które cechuje wysoka estetyka – na przykład z zamkami kompozytowymi lub porcelanowymi, albo aparaty lingwalne, które mocuje się od strony języka. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *