Ortodoncja jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem i korygowaniem wad zgryzu. Dbając o zęby powinniśmy nie tylko myśleć o codziennej higienie jamy ustnej i regularnie odwiedzać stomatologa, ale i upewnić się, że nasz zgryz jest prawidłowy. W tym celu zalecana jest wizyta u ortodonty.
Ortodonta – specjalista od wad zgryzu
Ponieważ leczenie wad zgryzu jest najskuteczniejsze w dzieciństwie, wiele osób kojarzy ortodontę z lekarzem dziecięcym. Jest to niesłuszne. W przypadku wykrycia wady zgryzu leczenie warto podjąć w każdym wieku. Bardzo często do ortodonty zostaniemy skierowani przez stomatologa lub logopedę.
Jak wygląda wizyta u ortodonty?
Podczas pierwszej wizyty, ortodonta przeanalizuje nasz zgryz i stan uzębienia. Na tej podstawie zdecyduje, czy potrzebny będzie aparat ortodontyczny lub zaleci inne leczenie. Młodsze dzieci, u których jeszcze się nie pojawiły zęby stałe, zwykle mają zakładane aparaty ruchome. W przypadku osób starszych zalecane są raczej aparaty stałe.
Jak wygląda aparat ortodontyczny?
Aparaty ruchome można w każdym dowolnym momencie wyjąć i włożyć ponownie. Tego rodzaju aparaty są noszone przez dziecko w nocy lub w trakcie dnia, mogą być natomiast zdejmowane, gdy jest taka potrzeba: na przykład do umycia zębów lub zdjęcia.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku aparatu ortodontycznego zakładanego na stałe. Tego typu aparaty kojarzymy przede wszystkim z charakterystycznymi koronkami na zębach. Aparat zakładany na stałe składa się z zamków i łuków, które zostają przymocowane przy pomocy specjalnego kleju. Zamki i łuki w aparatach ortodontycznych mocowane są przy pomocy specjalnego kleju. Zamki i łuki łączone są przy pomocy tzw. ligatur. Są to niewielkie kolorowe gumki, które pozwalają na utrzymanie pozostałych elementów.
Obecnie możemy także wybrać aparaty nazębne, które cechuje wysoka estetyka – na przykład z zamkami kompozytowymi lub porcelanowymi, albo aparaty lingwalne, które mocuje się od strony języka. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena.