Kwiaty w ogrodzie – cebule kwiatowe, nasiona czy sadzonki kwiatów?

krokusy-cebulki

Atrakcyjnie wyglądający ogrodzie, w którym można zaznać relaksu po całodziennym wysiłku, to marzenie wielu z nas. Jednak w jaki sposób rozpoznać czy nasiona lub cebulki kwiatowe są zdrowe i zaowocują zdrowymi egzemplarzami roślin?

Nasiona kwiatowe ze sklepu

Nasiona kwiatowe, które są dostępne w sklepach to nasiona kwalifikowane. Oznacza to, że zanim trafiły na sklepową półkę, zostały poddane licznym badaniom, których zadaniem było określenie ich wigoru, siły wzrostu oraz innych cech. Nasiona, które w wyniku badań nie otrzymują pozytywnej oceny ogólne nie mogą uzyskać pozwolenia na swoją dystrybucję. W konsekwencji, kupując nasiona kwiatowe w sklepie, można być niemal w stu procentach pewnym, że wyrosną z nich zdrowe i atrakcyjne pod względem wyglądu rośliny.

Pomimo wszystko, warto jednak zaprawić je tuż przed przystąpieniem do wysiania. W tym celu posłużyć się można zaprawą przeciwgrzybową, którą dosypuje się bezpośrednio do nasion.

Cebule kwiatowe kupowane w sklepie

Cebulki kwiatów takich jak żonkilem tulipany oraz narcyzy, należy dokładnie obejrzeć przed dokonaniem zakupu. Wszelkiego rodzaju przebarwienia znajdujące się na ich powierzchni nie wróżą niczego dobrego. Mogą one stanowić początkową fazę rozwoju grzybów oraz innych chorób, które uniemożliwią wyrośnięcie pięknego kwiatu.

Jakie zatem powinny być cebulki? Otóż pełne, bez widocznych uszkodzeń takich jak plamki czy też naderwane części. Przed zasadzeniem cebulek warto każdą z nich zaprawić specjalistyczną zaprawą przeciwgrzybową lub użyć preparatu o działaniu przeciwgrzybicznym, którego użycie jest dedykowane dla roślin ogrodowych.

Nie bez znaczenia jest jakość cebul kwiatowych. Warto kupować je od sprawdzonych dostawców. Można je również zamówić online. Przykładowo firma BENEX prowadzi sklep z cebulami kwiatowymi, w którym oferuje szeroki asortyment cebulek wiosennych oraz jesiennych.

Sadzonki kwiatów, na co zwrócić uwagę?

W przypadku sadzonek kwiatów, na szczególną uwagę zasługują ich korzenie. Jeśli są one nadto suche, łatwo poddają się łamaniu albo samoistnie rozpadają się w rękach – nie powinniśmy ich kupować.

Ponadto, podczas kupowania roślin powinno się także brać pod uwagę czy posiadają one stosowną etykietę, w której są zawarte informacje dotyczące tego, w jaki sposób należy je pielęgnować. Znajdują się tam istotne dane techniczne takie jak:

  • jaką wysokość maksymalną może osiągnąć kwiat;
  • wymagania rośliny;
  • informacje o odporności na zimno;
  • wskazówki dotyczące uprawy;

W dołączonej etykiecie, powinna znajdować się także informacja na temat najbardziej typowych cech danej odmiany, w tym kolor kwiatu, barwa liści oraz czas, w którym zakwita. Ten rodzaj wiedzy daje kupującym większy poziom pewności, że kwiaty pochodzą ze źródła, które zasługuje na ich zaufanie.

Kwiaty ogrodowe to dekoracja każdej przydomowej przestrzeni lub ogródka działkowego. Ich uprawa może przerodzić się w swoisty rodzaj pasji, która daje realną możliwość wyciszenia się. Obserwowanie wzrostu zasadzonych roślin jest bardzo budujące. Rośliny, które trafiają do sklepów zazwyczaj są poddane serii testów, które przekładają się na ich wysoką jakość. Nie mniej tego, zawsze należy przyjrzeć się im pod kątem wystąpienia ewentualnych defektów, które mogłyby utrudniać proces ich pielęgnowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *