Idealne mieszkanie od dewelopera

kupujemy mieszkanie od dewelopera

Mieszkania kupowane od deweloperów od lat cieszą się popularnością, która wzrosła po wprowadzeniu programów typu Mieszkanie dla Młodych, w których początkowo można było kupić tylko takie mieszkania. Jednak zdarzają się przypadki, gdy takie zakup był nie trafiony lub wręcz klient został oszukany.

Zanim kupisz mieszkanie

Wciąż spora liczba firm deweloperskich zaczyna sprzedawać mieszkania jeszcze przed wykopaniem pierwszej łyżki ziemi z miejsca, gdzie budynek lub osiedle ma powstać. I niestety takie inwestycje mogą prowadzić do problemów. Gdy oferta jest na tyle zachęcająca, że kontaktujemy się z deweloperem warto zebrać wszystkie broszury informacyjne, wypisać sobie listę pytań do inwestora i zapytać o poprzednie realizacje. Żadnych decyzji nie wolno podejmować pochopnie, nawet gdy sprzedawca mówi nam, że „ta super oferta kończy się jutro”. Nie ta to inna! Zebrane materiały warto sobie na spokojnie przeanalizować w domu i poszukać w internecie informacji o budowach i inwestycjach, za które ta firma odpowiada. Czasami nawet na forach internetowych można znaleźć osoby, które mieszkania od tego dewelopera kupiły i oceniają inwestycję z punktu widzenia mieszkańca. Warto skontaktować się z takimi osobami i zapytać jak naprawdę było.

 

Jak oszukują deweloperzy?

Przede wszystkim warto się zorientować czy deweloper finansuje inwestycję z własnych środków czy z kredytu bankowego. Warto się zagłębić w temat czy nasze środki ulokowane w mieszkaniu zostaną natychmiast mu przelane na dalszą budowę czy będą przez bank przelewane stopniowo wraz z postępem prac i wykańczaniem etapów. To drugie rozwiązanie jest bezpieczniejsze.

 

Samo mieszkanie to nie wszystko. Zwykle od dewelopera dostajemy puste ściany, wstawione okna i drzwi wejściowe. A to może być dużym zaskoczeniem, zwłaszcza gdy w wizualizacjach widzieliśmy co innego. Trzeba dokładnie przeczytać do kupujemy, z dokładnością do jednego kabelka, ponieważ deweloper można nas oszukać nawet na takich drobiazgach jak brak obiecanych w umowie kontaktów.

 

Jeśli interesuje nas zakup mieszkania w dzielnicy, która się dopiero buduje warto sprawdzić miejski plan zagospodarowania przestrzeni. Zwłaszcza, gdy deweloper posiada tylko tą jedną działkę na której buduje „nasz” budynek. Może się okazać, że pomimo jego obietnic o zielonym terenie za oknem powstanie … centrum handlowe, stadion, schronisko dla zwierząt.

 

Odbiór mieszkania warto zrobić we współpracy z jakimś znajomym nam budowlańcem, albo nawet wynajętym na tę okazję fachowcem, który pokaże nam co jest do poprawy w ramach gwarancji dawanej nam przez dewelopera, a co jest dobrze zrobione. Pamiętajmy, że mamy prawo do zażądania poprawek, jeśli coś faktycznie zostało zrobione inaczej niż w projekcie bądź niechlujnie.

———–
Zdjęcie: kaboompics.com
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *