Fotel uszak – cofając się lata wstecz…

Fotel uszak Julia

Fotel uszak do dziś króluje w naszych wnętrzach. Czy przeżywał wzloty i upadki? Na pewno nie, bo od początku swojego istnienia, interesował. Charakterystycznym designem, wygodą i możliwością gromadzenia ciepła. Jego historia zaczyna się w tradycyjnie chłodnej i deszczowej Anglii. Ale nie kilka czy kilkanaście lat wstecz, a kilkaset! 1600 rok przyniósł pomysł na fotel z „uszami” czy też „skrzydłami”.

Przeciągi nikomu nie służyły, a kobiety, których eleganckie suknie odkrywały górną część ciała, chciały zapewnić sobie ochronę przed napływającym zimnem. Na tej bazie powstał wciąż dziś modny uszak, którego „skrzydła” znajdują się na wysokości głowy i doskonale chronią właśnie przed przeciągami. Zimnymi powiewami i chłodem, a przy tym dają szansę na zgromadzenie odrobiny ciepła i zatrzymanie go wokół ciała.

 

Wingback Chair we Francji

Fotel uszak London

Angielski Wingback Chair wedle innych doniesień, swój początek miał we Francji, około XVII wieku. Wedle tej teorii powstał na dworze Ludwika XIV. Cały projekt wyróżniał się iście królewskim kształtem i wykonaniem. Był bowiem przeznaczony dla elity rządzącej.

Poza wygodnym siedziskiem uwagą zwracały drewniane nóżki. Wyginane kabriolowo, rzadko kiedy tłoczone czy proste. Użytkownicy zyskali na wygodnym meblu wypoczynkowym, który początkowo, w dużej mierze spełniał również funkcje ozdobne.

Anglia czy Francja, to dla uszaka tak naprawdę bez znacznie, bo szybko zyskał uznanie i zaczął trafiać do innych krajów, a następnie kontynentów. W kolejce pojawiła się Skandynawia i Holandia, a w Ameryce uszak zyskał miano ‚easy chair’.

 

Coraz to nowsze wersje

Fotel uszak Christina

Od XVIII wieku fotel uszak był regularnie udoskonalany. Wygodniejszy, o szerszym bądź smukłym siedzisku. Niekiedy nieco obniżonym. Aksamitne tkaniny, wypełnienie z końskiego włosia. Coraz wygodniej, bardziej elegancko, z całkiem dużą nutą wyrafinowania.

Dziś fotel uszak spełnia te same funkcje, ale jest dostępny w znacznie większej liczbie wersji. Kolorowych, wykonanych z różnych materiałów. O nieco pochylonym bądź wyższym oparciu. Jedno jednak nie zmieniło się od początku – każdorazowo posiada te urocze uszy czy też skrzydła, które czynią go jednym z bardziej komfortowych mebli wypoczynkowych. Nie umniejszając prezencji godnej każdej aranżacji.

 

Fotel uszak Orlean

Artykuł opracowano przy współpracy z  polskim sklepem internetowym z meblami  NaMeblowej.pl. Sklep jako jeden z nielicznych w Polsce oferuje fotele tapicerowane typu uszak wykonywane przez najlepszych tapicerów swarzędzkich. Każdy fotel przygotowywany jest ręcznie na indywidualne zamówienie klienta wg wybranej tkaniny tapicerskiej tzw. obiciówki i dostarczany za darmo do domu w każde miejsce w Polsce. Fotele, ich wygląd i jakość wykonania naprawdę warte polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *